TC   TOP COACHING .
Állások testre szabva
MENÜ

MUNKÁLTATÓKRÓL...

Magyarországon a munkaerőpiac szereplői közül erősebb pozícióban a MUNKÁLTATÓK vannak, hiszen ők döntenek arról, hogy a több száz jelentkezőből kit alkalmaznak a meghirdetett munkakörre. Azonban mi úgy gondoljuk, hogy a cégtulajdonosok/vezetők egyfajta beidegződés alapján gazdálkodnak a munkaerővel és nem alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez. Pl. sok esetben olyan munkaköröknél is diplomát követelnek meg, ahol ettől el lehetne tekinteni, pedig ez akár belső feszültség forrása is lehet, mert ahol manager és asszisztense azonos végzettségű, ott előbb.-utóbb beindul a rivalizálás. Vagy nem gondolnak arra, hogy a kevésbé frekventált munkaköröket meg is oszthatnák 4-4 órásra és ezzel egyszerre két embert juttathatnának munkalehetőséghez, miközben ebből is csak profitálhatnának. Ennek a szemléletnek az elterjedése amellett, hogy a munkanélküliség csökkenését eredményezhetné, gazdasági fellendülést generálhatna, mert nőne a vásárlóerő és ez visszahatva a vállalkozásokra elősegíthetné azok növekedését is. És mindez egyetlen forint többletkiadást nem jelentene, csupán egy kis szociális érzékenységet kívánna meg a cégvezetőktől.

MUNKAVÁLLALÓKRÓL...

Sajnos a munkavállalók esetében is hasonló a helyzet, mert ők sem igen igazodnak a megváltozott munkaerőpiaci helyzethez. A globalizáció, nyelvtudás, a computer-vezérelte munkaeszközök stb. egyre magasabb követelményeket támadszt a munkavállalókkal szemben, amit, ha nem ismernek fel időben, akkor családok megélhetése kerülhet veszélybe.

A nyugati világban egy ember átlagosan négyszer képzi át magát életében és oda vándorol, ahol munkát talál, legyen az másik város, ország, netán földrész. Ők nem olyan röghöz kötöttek, mint mi, számukra természetes ez az életvitel.

Itt az ideje nekünk is tudomásul venni, hogy lépést kell tartanunk a fejlődés támasztotta követelményekkel, különben szép lassan kiszorulunk a munkaerő-piacról.

 

Tehát úgy gondoljuk, mind a MUNKÁLTATÓI, mind a MUNKAVÁLLALÓI oldalon alapvető SZEMLÉLETVÁLTÁSRA lenne szükség.

 

Mindenesetre mi azon leszünk, hogy ez minél hamarabb bekövetkezhessen, és ha eredményesek leszünk, akkor elmondhatjuk, hogy a magunk szerény eszközeivel hozzájárultunk a munkanélküliség leküzdésére tett erőfeszítésekhez.

 

 

Asztali nézet